Rockowe kolędowanie

Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszam do dzisiejszego przeglądu kolęd i nie tylko, w wykonaniu zespołów rockowych.

W okresie przedświątecznym w Polsce i na całym świecie odbywają się festiwale kolęd. Co ciekawe na takich imprezach nie pojawiają się zespoły rockowe. Może uda mam się rozgryźć dlaczego? I nie martwcie się, nie usłyszycie dziś kolęd opartych na dźwiękach wzdęć czy z kipiącą ilością przekleństw.

Zacznę oczywiście od Polski, wybór był naprawdę duży. Pokażę to, co uznałem za ciekawe i warte uwagi.

Pierwszy na ogień pójdzie Wrocławski zespół Para Wino powstały w 1993 roku za sprawą Dariusza „Pary” Paraszczuka. W 2003 roku nagrali płytę Kolędy alternatywne, na której ukazały się znane polskie kolędy.

Kolejny zespół, który przykuł moją uwagę to Awaria, powstały w 1998 roku. Niedawno stworzyli swój piąty krążek pod tytułem Świąteczne Kolędy !!! Przy okazji zapraszam na ich stronę http://www.awaria.org/ W dziale MP3 można pobrać niektóre kawałki.

De Press grupa muzyczna powstała w 1980 roku, założona przez  Polaka – Andrzeja Dziubka. Co ciekawe zespół nagrywał raz na norweski rynek muzyczny, raz na polski. Jedną z nich jest zbiór najbardziej znanych polskich kolęd.

Habakuk – polski zespół reagge znany głównie z płyt Rozczochrany Łeb oraz To ty siej, na której wykonują piosenki Jacka Kaczmarskiego. Pochodzą z Częstochowy, a swoją przygodę zaczęli w 1990 roku. Poniższe nagranie jest z Filharmonii częstochowskiej (3 stycznie 2008).

To tyle z polskich kolęd przejdziemy teraz do znanych angielskich kolęd i utworów świątecznych. Na początek proponuje kolędę God Rest Ye Merry Gentleman (Bóg uspokaja was radośnie, panowie) wykonanie to znalazło się na krążku Rock Power Praise, a tą kolędę wykonuje Jamie Rowe z grupy Guardian. To zespół praktycznie nieznany w Polsce, grają tak zwany metal chrześcijański.

Trans-Siberian Orchestra – zwani, jako orkiestra rockowa, wręcz słyną z aranżacji kolęd. Pomimo nazwy nawiązującej do kolei transsyberyjskiej pochodzą z Nowego Yorku, zespół powstał w 1996 roku. Ich koncerty to swego rodzaju spektakle. Poniżej Carol of the Bells w wykonaniu TSO.

A teraz kolęda znana na całym świecie i wykonywania w wielu językach Silent Night (Cicha noc) w wykonaniu Cult of the UnderDog. Kolęda ta znalazła się na płycie A Not So Silent Night. Zespół godny polecenia, chociaż w Polsce chyba nikt o nich nie słyszał jeszcze.

Jeszcze na koniec dwa ciekawe wykonania. Pierwszy to hiszpańska kolęda – Campana sobre campana (Dzwonek Nad Dzwonkiem). Zespół wykonujący to Nina Pilots, całkowicie damska grupa muzyczna. Styl muzyczny pseudo-rock to znaczy pop punk. Dla nieznających hiszpańskiego – tłumaczenie.

Już na sam koniec znów hiszpańska pozycja – zespół SKA-P z utworem Villancico (kolęda). Grupa popularna w wielu krajach Europy, także w Polsce. Teksty ich piosenek dotyczą problemów społecznych, często pojawia się w nich problem praw człowieka, niesprawiedliwości, faszyzmu, antykapitalizmu, legalizacji marihuany i praw zwierząt (np. głoszą potrzebę zdelegalizowania walk byków). Napisy wbudowane w film.

Uwaga! Utwór może obrazić twoje uczucia religijne, oglądasz na własną odpowiedzialność.

Kończąc już, jak widzimy to głownie zespoły punkowe, punk-rockowe zajmują się aranżacja kolęd. Nie potrafię odpowiedzieć, dlaczego tylko takie? A co w o tym sądzicie? Zapraszam do komentowania.

To dziś już wszystko, życzę wszystkim Wesołych Świat i Udanej zabawy Sylwestrowej.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Warto posłuchać. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s