Historia polskiego rocka

Historia polskiego rocka to długa opowieść dlatego postaram się to przedstawiać w przystępny w miarę krótki sposób.

Trochę o samym słowie „rock”. Każdy kto chodź trochę zna angielski wie, że to słowo znaczy „skała”. To jest właściwie skrót zwrotu „Rock and Roll” które znaczy „kołysać i kręcić się” dlatego przyjmujemy „rock” jako „kołysać się”.

Co ciekawe w Polsce rock pojawił się w dosyć specyficznych czasach, mocno wpłynęła na niego ówczesna sytuacja w Polsce. Początki datuje się mniej więcej na koniec lat 50. I trwał właściwie do połowy lat 90. To tym okresie gatunek ten przestał się rozwijać. Nastąpiła duża komercjalizacja rynku muzycznego i został on przejęty przez trendy wytwórni fonograficznych.

Ale zacznijmy od początku.

Pominę sprawę kluczową, od kogo w ogóle się zaczęło, skupie się raczej na naszym kraju. W latach 60 wielkim solistą rockowym w Polsce był znany i ceniony po dziś Czesław Niemen. Pierwszy zespół, uważany za rockowy to Rythm and Blues później jako Czerwono-Czarni. Przez bardzo długi czas rywalizowali oni z grupa Niebiesko-Czarni. Warto wspomnieć także o innych. Czerwone Gitary czy Skaldowie to również ten okres, powstanie tych zespołów była dosyć naturalne jak na całym świecie. Jednak Czesław Niemen wydał album „Dziwny jest ten świat” z piosenka o tym samym tytule. Był to jego protest song na sytuacje Polski w tamtym okresie. Piosenka zdobyła wielką popularność w Polsce otrzymał za ten album jako pierwszy w historii Złotą Płytę. Dużymi czynnikami było powstanie Polskiego Radia Programu 3 oraz koncert  The Rolling Stones w Warszawie.

Druga fala zespołów to przełom lat 70 i 80. tak zwana „muzyką młodej generacji”. To w tym okresie powstało najwięcej zespołów. Bardziej znane to: Republika, Brygada Kryzys, Aya RL, Tilt, Siekiera, Klaus Mitffoch, Lech Janerka, Kult, Maanam, Rezerwat, Made in Poland czy Obywatel G.C.. Wszystkie te zespoły były kontrolowane przez cenzurę. Zaowocowało to falą sprytnie ukrytych w tekstach protest songów krytykujących władzę i opisujących niepokój społeczeństwa.

Po roku ’89 muzyka którą porywała ludzi do walki o swoje prawa i bezpieczeństwo w kraju, przestała być już potrzebna. Pozostały szczątki, wytwórnie płytowe sterują wizerunkiem zespołów, ale wśród takich produkcji jak Feel czy Doda można dzisiaj znaleźć jeszcze perełki. I własnie dlatego powstał ten blog aby pokazać wam takie zespoły.

To tyle w bardzo dużym skrócie, wspomnę jeszcze że jeśli nie znasz jakiegoś zespoły z tych które wymieniłem polecam posłuchać. Chcesz dowiedzieć się więcej? Polecam film dokumentalny „Historia polskiego rocka” lub coś ciekawszego „Beats of Freedom – Zew wolności” obydwa reżyserii  Leszek Gnoiński i  Wojciech Słota.

 

Ciekawostki:

Piosenka „Pod Papugami” wykonywana często przez Czesława Niemena tak naprawdę nie jest jego, tylko zespoły Czerwono-Czarni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Historia polskiego rocka

  1. Jolka pisze:

    Piszę pracę maturalną której temat brzmi: Czy piosenka rockowa może być poezją? Odpowiedz, analizując wybrane utwory.
    Szukam jakiś inspiracji, utworów, które stanowczo potwierdzą tezę, iż piosenka rockowa może być poezją.
    Byłabym bardzo wdzięczna za wskazówki co do doboru utworów (może jakieś ciekawostki związane z utworami, wokalistami)

    • Dagonn pisze:

      Witaj, masz wielkie pole do działania. Spróbuj nieco zawęzić ten temat np. skupiając się na na utworach z początków polskiego rocka lub na utworach z lat 90 do dziś. Jeśli wcześniejsze to warto skupić się na wątku historycznym. Natomiast w przypadku aktualnych fajnie wybrać jakiś motyw przewodni np. wojna, miłość. Co do wyboru utworów polecam wybieranie mało znanych pozycji lecz znanych wykonawców, to na pewno zwiększy zainteresowanie twoją praca.

  2. Jolka pisze:

    Właśnie, w tym problem, że mam ich zbyt wiele ;] Temat z pozoru bardzo prosty. Ale gdy lubi się tą muzykę trudno wybrać..

  3. Rotor pisze:

    Jedyna mozliwa odpowiedz brzmi – Nie!
    Rock to synteza slowa pisanego i melodii oraz rytmow. By ta synteza mogla w ogole funkcjonowac, konieczne jest, ujmujac rzecz cala eufemistycznie, uproszczenie wszystkich elementow skladowych.
    Skracajac: poezja i muzyka klasyczna sa dla wyrobionych sluchaczy, masom pozostaje muzyka rockowa.

  4. Kinga pisze:

    Bardzo przydatne informacje. Akurat mam o rocku prezentacje ustną z polskiego „Język i jego przesłanie w twórczości muzyków polskiego rocka.”. Twój artykuł przybliżył mi historie tego gatunku w naszym kraju. Jeśli miałbyś jakieś informacje, które mogły by mi pomóc w mojej pracy to bardzo chętnie przyjmę 🙂

  5. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
    Do you know how to make your site mobile friendly?

    My site looks weird when viewing from my iphone
    4. I’m trying to find a template or plugin that might be able
    to fix this issue. If you have any suggestions, please share.
    Appreciate it!

Dodaj komentarz